We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A800/827/10KLED LED Lamp, 120 V, 10 W, Medium E26, A19 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG7147275
$12.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Up to 83% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- 100% mercury-free
- Color-consistent, low-heat, durable and long life
- Has 10 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric A800/827/10KLED 60 W equivalent A19 LED light bulb. This 2700K soft white light is non-dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens), uses 10 W of energy and up to 83% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Choose a dependable general-purpose bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 270deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2-7/20 in Dia x 4-2/5 in L |
| Efficiency | 0.8Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 800Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 10W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.1900 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801143515 |
| MPN | A800/827/10KLED |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In