We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A800/835/10KLED LED Lamp, 120 V, 8.5 W, Medium E26, A19 Lamp, Neutral White Light
SKU
ORG7147291
$13.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Up to 86% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- 100% mercury-free
- Color-consistent, low-heat, durable and long life
- Has 10 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric A800/835/10KLED A19 60 W LED light bulb. The 3500K neutral white light is non-dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens) and uses 8.5 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Choose a nice bright light for daily tasks and a dependable choice for any general-purpose residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 270deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimensions | 2-7/20 in Dia x 4-2/5 in L |
| Efficiency | 0.94Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 800Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Suitable for | Multiuse Globe |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 8.5W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 017801143867 |
| MPN | A800/835/10KLED |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In