We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPA1540/950CA/FIL/2 LED Bulb, General Purpose, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG7222482
$23.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Low heat and long life
- Energy efficient up to 88% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For ceiling fans, lanterns
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPA1540/950CA/FIL/2 two-pack 40 W A15 LED light bulbs. This 5000K natural daylight bulb is dimmable and will replace a 40 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (450 Lumens), uses 5 W of electricity and up to 88% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A15 light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable bulb for chandelier and decorative lighting for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 1.85 in Dia x 3.2 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | A15 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 450Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| UPC | 017801153866 |
| MPN | BPA1540/950CA/FIL |

Log In