We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPA1560C/927CA/2 LED Bulb, General Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Lamp Base, Dimmable, Frosted
SKU
ORG7222557
$24.11 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- 100% direct replacement
- Indoor/suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Up to 86% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable and long life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPA1560C/927CA/2, 60 W A15 frost LED light bulbs. This 2700K soft white light bulb is dimmable and will replace 60 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (750 Lumens), uses 8.3 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric crystal clear light bulbs have an average life of 15,000 hrs are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 1-3/4 in Dia x 3-1/4 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Plastic |
| Lamp Shape | A15 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 750Lumens |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 8.3W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| UPC | 017801153910 |
| MPN | BPA1560C/927CA/2 |

Log In