We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPCFC40/927CA/FIL/2 LED Bulb, Decorative, Flame Tip Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG2278414
$21.13 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- Up to 92% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable and long life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPCFC40/927CA/FIL/2 40 W flame tip LED light bulbs. This 2700K soft white bulb is dimmable and will replace 40 W incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens), uses 3.3 W of electricity and up to 92% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric flame tip light bulbs have an average life of 15,000 hrs are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable, Energy Star approved decorative chandelier bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 1.35 in Dia x 4.3 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 78Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | Flame Tip |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 300Lumens |
| Type | Decorative |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 3.3W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801209891 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| MPN | BPCFC40/927CA/FIL |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In