We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPCTC40927CAFIL/4 LED Light Bulb, Blunt Tip Lamp, 40 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base, Dimmable
SKU
ORG7610934
$28.01 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Combines the latest in LED technology with a timeless, traditional look
- Exposed filament look lends a touch of elegance to any room
- Dimmable design lets you customize the brightness of any room
- Soft white glow makes any room cozy and inviting
- Enhance 90+ CRI LED light makes colors vibrant and skin tones look more natural
- For damp locations
Category: Bulbs & Lamps
Combine the vintage glass filament lighting look and feel with the advantages of modern LED technology with these stylish light bulbs from Feit Electric. Energy-efficient LEDs replace a 40 W incandescent, producing a 2700 K soft white glow that gives the home a cozy feel. A stylish blunt tip shape with exposed filament wrapped in glass housing is ideal for chandelier fixtures and will enhance the decor of any room. Enhance 90+ CRI light makes colors vibrant and skin tones more natures, all while saving energy and lasting for decades.
| Average Life | 15000 hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Dimensions | 1.3 in Dia x 3.9 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 78 Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Lamp Base | E12 Candelabra |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | Blunt Tip |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 300 Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F |
| Suitable for | Chandeliers Lanterns |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 3.3 W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 017801185102 |
| MPN | BPCTC40927CAFIL/4 |

Log In