We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPEFC40/950CA/FIL LED Bulb, Decorative, Flame Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG3405453
$19.71 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Low heat and long life
- Energy efficient up to 92% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For chandeliers, lanterns
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPEFC40/950CA/FIL 40 W flame tip LED light bulbs. This 5000K daylight bulb is dimmable and will replace 40 W incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens), uses 3.3 W of electricity and up to 92% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric flame tip light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative chandelier bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 1.35 in Dia x 4.3 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | Flame Tip |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 300Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Decorative |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 3.3W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801209921 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | BPEFC40/950CA/FIL |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In