Feit Electric BPEFC60/927CA/FIL LED Bulb, Decorative, Flame Tip Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG3405461
Delivered in 2-4 business days
In stock
  • Instant on to full brightness
  • Suitable for damp locations
  • 100% mercury-free
  • Low heat and long life
  • Energy efficient up to 91% less energy than standard incandescent
  • No ultraviolet, safe for artwork
  • For chandeliers, lanterns
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPEFC60/927CA/FIL 60 W flame tip LED light bulbs. This 2700K soft white bulb is dimmable and will replace 60 W incandescent bulbs. It produces a similar light output (500 Lumens), uses 5.5 W of electricity and up to 91% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric flame tip light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative chandelier bulb for residential or commercial applications.
Average Life15000hr
Color Rendering Index (CRI)90
Color Temperature2700K
Dimensions1.35 in Dia x 4.3 in H
DimmableDimmable
Efficiency90Lumens/W
Incandescent Equivalent60W
Lamp BaseE26
Lamp FinishClear
Lamp MaterialGlass
Lamp ShapeFlame Tip
Light ColorSoft White
Lumens500Lumens
Operating Temperature-13deg F
TypeDecorative
Voltage Rating120V
Wattage Rating5.5W