We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPFTD/930CA LED Bulb, Track/Recessed, MR11 Lamp, 20 W Equivalent, GU4 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG5225560
$22.77 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Indoor/suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable and long life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPFTD/930CA 20 W MR11 LED light bulb. This 3000K bright white bulb is dimmable and will replace a 20 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (210 Lumens), uses 2.8 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric MR11 bulbs have an average life of 25,000 hrs are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable 12 V track lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 40deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 1.37 in Dia x 1-1/2 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 75Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 20W |
| Lamp Base | GU4 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Plastic |
| Lamp Shape | MR11 |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 210Lumens |
| Type | Track/Recessed |
| Voltage Rating | 12V |
| Wattage Rating | 2.8W |
| Weight (lbs) | 0.2700 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801751246 |
| MPN | BPFTD/930CA |

Log In