We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPG1640W927CAFIL2 LED Bulb, G16.5 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base, Dimmable, Frosted, Soft White Light
SKU
ORG0183913
$18.68 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Combines the latest in LED technology with a timeless, traditional look
- Frost filament look lends a touch of elegance to any fixture
- Dimmable design lets you customize the brightness of any room
- Soft white glow makes any room cozy and inviting
- For ceiling fans, lanterns
Category: Bulbs & Lamps
Combine the vintage glass filament lighting look and feel with the advantages of modern LED technology with these stylish light bulbs from Feit Electric. Energy efficient LEDs replace a 40 W incandescent, producing a 2700 K soft white glow that gives the home a cozy feel. A frosted G16.5 mini-globe design with exposed filament wrapped in frosted glass housing is ideal for chandelier fixtures and will enhance the decor of any room. Enhance 90+ CRI light makes colors vibrant and skin tones more natural, all while saving energy and lasting for decades.
| Average Life | 15000 hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700 K |
| Dimensions | 3.2 in H x 1.9 in D |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 92 Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | G16.5 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 350 Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 3.8 W |
| UPC | 017801185416 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | BPG1640W927CAFIL2 |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In