We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPG2560/927CA/FIL LED Bulb, Globe, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG7222748
$20.25 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- Up to 91% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable and long life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPG2560/927CA/FIL 60 W G25 LED light bulb. This 2700K soft white bulb is dimmable and will replace a 40 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (500 Lumens), uses 5.5 W of electricity and up to 91% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric G25 light bulbs have an average life of 15,000 hrs are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable bath and vanity bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 3.1 in Dia x 4.5 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | G25 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 500Lumens |
| Type | Globe |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3300 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801359312 |
| MPN | BPG2560/927CA/FIL |

Log In