We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPMR11/LED/CAN LED Bulb, Track/Recessed, MR11 Lamp, 25 W Equivalent, G4 Lamp Base, Soft White Light
SKU
ORG7186844
$26.09 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- No ultraviolet, safe for artwork
- For track lighting
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPMR11/LED 25W MR11 LED light bulb. This 3000K soft white light is non-dimmable and will replace a 25 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (240 Lumens), uses 4 W of electricity and up to 84% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric MR11 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable 12 V track lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 42deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 1.37 in Dia x 1.5 in H |
| Efficiency | 60Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 25W |
| Lamp Base | G4 |
| Lamp Shape | MR11 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 240Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Track/Recessed |
| Voltage Rating | 12V |
| Wattage Rating | 4W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801747348 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | BPMR11/LED/CAN |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In