We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BR30DM/850/10KLED/6 LED Bulb, Flood/Spotlight, BR30 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
SKU
ORG9989443
$120.93 /4BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 100% direct replacement
- Indoor/outdoor/suitable for damp locations
- Full range dimming
- Up to 84% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable, long-life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BR30DM/850/10KLED/6 six pack BR30 65W LED light bulb. This 5000 K natural daylight LED is dimmable and will replace a 65 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (650 Lumens), uses 10.5 W of electricity and up to 84% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant-on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric BR30 bulbs have an average life of 11,000 hr/10 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 3-3/4 in Dia x 5 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 61Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | BR30 |
| Light Color | Natural Daylight |
| Lumens | 650Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 10.5W |
| UPC | 017801437034 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3000 |
| MPN | BR30DM/850/10KLED |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In