We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BR30DM/927CA/3 LED Bulb, Flood/Spotlight, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
SKU
ORG9989294
$22.63 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Low heat and long life
- Energy efficient up to 89% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For recessed lighting, track lighting
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BR30DM/927CA/3 65 W BR30 LED light bulbs. This 2700K soft white light is dimmable and will replace 65 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (650 Lumens), uses 7.2 W of energy and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric BR30 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star certified track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 300deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 3-3/4 in Dia x 5 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | BR30 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 650Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 7.2W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801437003 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| MPN | BR30DM/927CA/3 |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In