We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric CTF40/10KLED/3 LED Lamp, Specialty, Torpedo Tip Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base, White
SKU
ORG5471685
$24.43 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Uses up to 89% less energy
- No ultraviolet, safe for artwork
- Indoor or suitable for damp locations
- Warm white color
- 100% mercury-free, low-heat, durable, color-consistent and has long life
- 32 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric CTF40/10KLED/3 3/PK CTF40 40 W LED light bulbs. This 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 40 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens) and uses 4.5 W of electricity and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric CTF40 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable bulb for decorative and chandelier lighting for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 1.4 in Dia x 4 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 66Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | White |
| Lamp Shape | Torpedo Tip |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 300Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Chandeliers Lanterns and Sconces Lightings |
| Type | Specialty |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 4.5W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801208269 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | CTF40/10KLED/3 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In