We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric E26 E26 (Medium) LED Speaker Bulb Bright White 300 Watt Equivalence 1 pk
Delivered in 2-4 business days
- Energy saving LED lights use 88.3% less electricity than equivalent incandescent lights and fits into standard household sockets
- 90 deg rotational panels light exactly where you want
- 3000K/4000K/5000K bright white, cool white or daylight white light for any room
For garages, attics, patios, or other dark spaces, the Feit Electric BTADJ40003CCTLED Multi-Directional Light with Speaker provides an efficient and flexible way to get bright illumination in a small form. Play music, podcasts and more with the connected Bluetooth speakers. No hub is necessary. The light screws into standard E26 sockets and comes with independently adjustable rotating panels that fold down up to 90 deg to direct light exactly where desired. Integrated non-dimmable LEDs produce 4000 Lumens of 3000K/4000K/5000K Bright White, Cool White, or Daylight White light using only 35 W - an energy savings of up to 88.3% compared to equivalent 300 W incandescent bulbs. Each light lasts up to 25,000 hr/22.8 yr of bright, reliable illumination. The estimated annual energy cost is only $4.22, based on 3 hr of daily use.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000 4000 5000K |
| Dimensions | 8 in L x 8 in W |
| Dimmable | No |
| Efficiency | 88.3% |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | White |
| Light Color | Bright White/Cool White/Daylight |
| Lumens | 4000 |
| Suitable for | Standard Household Socket |
| Type | Motion Activated Multi-Directional |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 35W |
| UPC | 017801152241 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9400 |
| MPN | BTADJ40003CCTLE |
| Brand | FEIT |

Log In