We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric ESL65TN/CAN Compact Fluorescent Bulb, 65 W, Spiral Lamp, Medium E26 Lamp Base, 3900 Lumens
SKU
ORG8212599
$24.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Uses up to 78% less energy
Category: Bulbs & Lamps
This single pack compact fluorescent bulb replaces a 300 W incandescent bulb while using only 65 W. This CFL uses up to 78% less energy and lasts up to 8X longer than standard incandescent bulbs.
| Average Life | 6000hr |
|---|---|
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 4.1 in Dia x 9.16 in L |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Shape | Spiral |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 3900Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 65W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0400 |
| UPC | 017801860788 |
| MPN | ESL65TN/CAN |

Log In