We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BP20G4/830/LED LED Bulb, Specialty, T4 Lamp, 20 W Equivalent, G4 Lamp Base, Dimmable, Warm White Light
SKU
ORG3399631
$16.84 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Uses up to 90% less energy
- Suitable for damp Locations
- No ultraviolet, low heat, durable, long life
- For desk lamp
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BP20G4/830/LED 2 W LED light bulb with G4 base. This 3000 K warm white light bulb is dimmable and will replace 20 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (170 Lumens), uses 2 W of electricity and up to 80% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit electric G4 bulbs have an average life of 10,000 hrs/9.1 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable desk lamp bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 10000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 0.4 in Dia x 1.5 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 85Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 20W |
| Lamp Base | G4 |
| Lamp Material | Plastic |
| Lamp Shape | T4 |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 170Lumens |
| Type | Specialty |
| Voltage Rating | 12V |
| Wattage Rating | 2W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801754629 |
| MPN | BP20G4/830/LED |

Log In