We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric GLP24FS/30W/LED Dual Plant Grow Light, 0.25 A, 120 V, LED Lamp, 3300 K Color Temp
Delivered in 2-4 business days
- Blue spectrum enriched for budding and flowering
- Plant grow light
- Energy efficient and non-dimmable
- Instant on to full brightness
- Rated for high humidity use
- 100% mercury-free
- Lightweight design
Grow better, stronger plants with the Feit Electric Blue Spectrum dual 2 ft LED grow light. Rated for high humidity, its ideal for all phases of indoor plant growth and is suitable for soil or hydroponic gardens. Our grow lamps emit more light in the useful 451 nm blue spectrum than regular white LED bulbs and emits spectrum wavelengths and color for better photosynthetic response. Instant full brightness lamps are integrated directly into the fixture so there are no lamps to replace. Linkable up to eight fixtures and lightweight, they Include a 5 ft plug-in cord and a 6 in hanging wire harness. Our Blue Spectrum Dual LED grow lights offer low heat emission and low energy consumption, produce even light distribution and have an average life of 25,000 hr/22.8 years. Choose a no humming, dependable general-purpose grow lighting fixture for your growing needs.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature | 3300K |
| Current Rating | 0.25A |
| Dimensions | 1.73 in H x 23.33 in W x 4.9 in D |
| Includes | 6 in Hanging Wire Harness 5 ft Plug-in Cord |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Blue |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 30W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4000 |
| UPC | 017801743739 |
| MPN | GLP24FS/30W/LED |

Log In