We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PAR20DM/930CA LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Silver
Delivered in 2-4 business days
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free, low-heat, durable, long life
- Full range dimming, color consistency
- No ultraviolet, safe for artwork
- Energy efficient up to 90% less energy than standard incandescent
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric PAR20DM/930CA 50 W dimmable Enhance LED light bulb. This bulb meets CEC title 20 light bulb standards, produces 3000K bright white light and will replace a 50 W equivalent incandescent bulb. Enhance LEDs make colors appear vibrant as they really are. It produces a light output of 450 Lumens, uses 5 W of electricity and up to 90% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric indoor or outdoor PAR20 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years. Choose an Energy Star approved light that shows colors true and natural. A dependable choice for general-purpose recessed and outdoor security lighting residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 40deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 2-1/2 in Dia x 3.2 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Silver |
| Lamp Shape | PAR20 |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 450Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| UPC | 017801521559 |
| MPN | PAR20DM/930CA |

Log In