We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric LEDG2R4/830/CAN Downlight, 9 W, 120 V, LED Lamp, Warm White
Delivered in 2-4 business days
- High-output bright LED's
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the 50 W Feit Electric 4 in recessed downlight. This recessed downlight will fit most 4 in recessed cans, includes a 3000 K warm white light that is dimmable and will replace a 50 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (540 Lumens), uses 9 W of electricity and up to 82% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant-on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric recessed downlights have an average life of 50,000 hr/45.7 years and are RoHS Compliant. It is easy to install, comes with a standard base adapter and a pre-mounted trim. Choose a dependable Energy Star approved recessed downlight for residential or commercial applications.
| Color | Warm White |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80CRI |
| Dimensions | 3.8 in Dia x 3.45 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Includes | Pre-Mounted Trim Standard Base Adapter |
| Lamp Base | E26 Adapter |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 540Lumens |
| Mounting Type | Recessed |
| Recessed Can Diameter | 4in |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 9W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| UPC | 017801471854 |
| MPN | LEDG2R4/830/CAN |

Log In