We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric LEDG2R56/830/CAN Downlight, 14 W, 120 V, LED Lamp, Warm White
Delivered in 2-4 business days
- For commercial, recessed lighting and residential applications
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the 75 W Feit Electric 5 and 6 Inch recessed downlight. This recessed downlight will fit most 5 and 6 inch recessed cans, includes a 3000K warm white light that is dimmable and will replace a 75 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (925 Lumens), uses 14 W of electricity and up to 80% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant-on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric Recessed Downlights have an average life of 50,000 hr/45.7 years and are RoHS Compliant. It is easy to install, comes with a standard base adapter and a pre-mounted trim. Choose a dependable Energy Star approved recessed downlight for residential or commercial applications.
| Color | Warm White |
|---|---|
| Dimensions | 7-1/2 in Dia x 4-1/2 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Includes | Pre-Mounted Trim Standard Base Adapter |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 925Lumens |
| Mounting Type | Recessed |
| Recessed Can Diameter | 5 6in |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 14W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8800 |
| UPC | 017801471861 |
| MPN | LEDG2R56/830/CAN |

Log In