We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric LEDR4/950CA/MED/2 Recessed Downlight, 7.2 W, 120 V, LED Lamp
SKU
ORG7419948
$18.09 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable neck design
- High-output bright LEDs
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp Locations
Category: Home Lighting
Convert your old recessed can lights to advanced LED energy-saving technology with a two-pack of Instatrim recessed downlights from Feit Electric. Designed to fit most 4 in recessed can housings, this adjustable neck produces 540 Lumens of 5000 K daylight using 7.2 W of electricity up to 84% less energy than an equivalent 45 W incandescent. A 90+ CRI rating makes colors more vibrant and skin tones more natural, all while saving energy and lasting for decades. Each kit comes with a standard base adapter and a pre-mounted trim. The downlights are Title 24 and Energy Star compliant, making them ideal for new residential or commercial constructions.
| Average Life | 30000 hr |
|---|---|
| Ballast Type | Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Dimensions | 4 in Dia |
| Dimmable | Dimmable |
| Housing Type | Air Tight IC Non-IC |
| Includes | Standard Base Adapter |
| Lamp Base | E26 Medium |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 540 Lumens |
| Recessed Can Diameter | 4 in |
| Trim Color | White |
| Trim Material | Plastic |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 7.2 W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 017801477245 |
| MPN | LEDR4/950CA/MED/2 |

Log In