We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric LEDR4HO/927CA Recessed Downlight, 75 W, 120 V, LED Lamp, Aluminum, White
SKU
ORG7419989
$53.53 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Uses up to 81% less energy
- High lumen, bright light
Category: Home Lighting
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the 75 W Feit Electric 4 in recessed downlight. This recessed downlight will fit most 4 in recessed cans, includes a 2700K soft white light that is dimmable and will replace a 75 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (775 Lumens), uses 10.3 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. It is easy to install, comes with a standard base adapter and a pre-mounted trim. Choose a dependable Energy Star approved recessed downlight for residential or commercial applications.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Color | White |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.6 in W x 5 in H |
| Includes | Pre-Mounted Trim Standard E26 Base Adaptor Wiring Connectors |
| Lamp Base | Standard |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 775 |
| Material | Aluminum |
| Recessed Can Diameter | 4in |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 75W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 017801472271 |
| MPN | LEDR4HO/927CA |

Log In