We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric OM100DM/930CA LED Lamp, General Purpose, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
SKU
ORG0272682
$18.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free, low-heat, durable, long life
- Full range dimming, color consistency
- No ultraviolet, safe for artwork
- Energy efficient up to 83% less energy than standard incandescent
- For bath and vanity, ceiling fans, floor lamps, table lamps, wall sconces
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric OM100DM/930CA A21 100 W LED light bulb. This 3000K bright white light is dimmable and will replace a 100 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (1600 Lumens) uses 17.5 W of electricity and is omni-directional for all round light distribution. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A21 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant, title 24 compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star approved bulb for general-purpose residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 300deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 2.75 in Dia x 5.1 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 91Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | A21 |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 1600Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 17.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801153583 |
| MPN | OM100DM/930CA |

Log In