We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PAR30LDM/930CA LED Bulb, Flood/Spotlight, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
Delivered in 2-4 business days
- Instant on to full brightness
- Suitable for wet locations
- 100% mercury-free
- Low heat and long life
- Energy efficient up to 89% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For recessed downlights, security lighting
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric PAR30LDM/930CA 75W dimmable Enhance LED light bulb. This bulb meets CEC title 20 light bulb standards, produces 3000K bright white light and will replace a 75 W equivalent incandescent bulb. Enhance LEDs make colors appear vibrant as they really are. It produces a light output of 750 Lumens, uses 8.3 W of electricity and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric indoor/outdoor waterproof PAR30 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years. Choose an Energy Star certified light that shows colors true and natural. A dependable choice for general purpose recessed and outdoor security lighting residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 38deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 3.75 in Dia x 4.8 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | PAR30 |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 750Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 8.3W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3100 |
| UPC | 017801529814 |
| MPN | PAR30LDM/930CA |

Log In