We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PAR38/850/LEDG11/CAN LED Bulb, Flood/Spotlight, PAR38 Lamp, 90 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
SKU
ORG0388330
$32.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For recessed lighting and track lighting applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric PAR38/850/LEDG11/CAN 90 W PAR38 LED light bulb. This 5000 K natural daylight bulb is dimmable and will replace a 90 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (930 Lumens), uses 13.2 W of electricity and up to 85% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant-on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric indoor/outdoor waterproof PAR38 bulbs have an average life of 25,000 hr/22.8 years are RoHS Compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star approved recessed and outdoor security lighting for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 38deg |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4-3/4 in Dia x 5 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Silver |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Natural Daylight |
| Lumens | 930Lumens |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 13.2W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7200 |
| UPC | 017801542691 |
| MPN | PAR38/850/LEDG11/ |

Log In