We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PAR38/R/LEDG5 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR38 Lamp, E26 Lamp Base, Red Light
SKU
ORG0388082
$56.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Instant on to full brightness
- Indoor or outdoor or suitable for wet locations
- 100% mercury-free, low-heat, durable, color-consistent and has long life
- 27.4 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology. This festive light is non-dimmable, waterproof and uses 16 W of energy. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric bulbs have an average life of 30,000 hrs/27.4 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free.
| Average Life | 30000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 38deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 17 |
| Dimensions | 4-3/4 in Dia x 5 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 41Lumens/W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Red |
| Lumens | 191Lumens |
| Operating Temperature | -4 deg F (Starting) |
| Suitable for | Recessed Security and Landscape Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 16W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3000 |
| UPC | 017801542301 |
| MPN | PAR38/R/LEDG5 |

Log In