We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PAR3875/10KLED/2 LED Bulb, Flood/Spotlight, PAR38 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
SKU
ORG0388231
$29.42 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 86% less energy than standard incandescent
- Instant on to full brightness
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color-consistent, low-heat, durable and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric PAR3875/10KLED/2 2/PK PAR38 75 W LED light bulbs. This 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 75 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (750 Lumens) and uses 10.5 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric PAR38 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a nice weatherproof light for recessed lighting and outdoor security. Choose a dependable recessed & outdoor security bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 38deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 4-3/4 in Dia x 5 in L |
| Efficiency | 0.71Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 750Lumens |
| Operating Temperature | -4deg F |
| Suitable for | Recessed Security and Landscape Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 10.5W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0800 |
| UPC | 017801542707 |
| MPN | PAR3875/10KLED/2 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In