We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric Q53A/W/4/RP Halogen Bulb, 53 W, Medium E26 Lamp Base, A19 Lamp, Soft White Light, 1050 Lumens
SKU
ORG8577629
$17.35 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For dry locations
Category: Bulbs & Lamps
General-purpose, dimmable.
| Average Life | 1000hr |
|---|---|
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 2.4 in Dia x 4.18 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Efficiency | 19% |
| Start Type | Instant On |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 53W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3900 |
| UPC | 017801797305 |
| MPN | Q53A/W/4/RP |
| Restricted states/cities/countries | CA; NV |

Log In