We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric R20/850/10KLED/3 Reflector LED Light Bulb, Corn Cob, 45 W Equivalent, E26 Lamp Base, Daylight Light
SKU
ORG8577934
$69.79 /6BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Directional light perfect for track or recessed ceiling mounts
- Natural daylight color energizes mornings and illuminates fine details
- Energy efficient LED technology uses considerably less power compared to equivalent incandescent lights
- Long life reduces the inconvenience of replacing bulbs so often
Category: Bulbs & Lamps
Highlight a beautiful artwork, illuminate a landscape, accent an area of add outdoor security with the Feit Electric R20/850/10KLED/3 reflector LED light bulb. This non-dimmable 5000K daylight bulb produces 450 Lumens using only 7.5 W of electricity up to 83% less than an equivalent 45 W incandescent light. These bulbs have an average life 11,000 hrs or 10 years, are RoHS compliant and 100% mercury free. Choose a dependable directional reflector light for your track or landscape lighting applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 3.7 in Dia x 2.7 in L |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Lamp Base | E26 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 450Lumens |
| Type | Corn Cob |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 7.5W |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801521696 |
| MPN | R20/850/10KLED/3 |

Log In