We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric R20DM/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, R20 Lamp, 45 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Frosted
SKU
ORG8577835
$16.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- Up to 89% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color consistency, low heat, durable and long life
Category: Bulbs & Lamps
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric R20DM/927CA 45 W R20 LED light bulbs. This 2700K soft white light is dimmable and will replace 45 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (450 Lumens), uses 5 W of energy and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric R20 bulbs have an average life of 25,000 hrs are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star approved track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.5 in Dia x 3.8 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 90Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | R20 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 450Lumens |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801425383 |
| MPN | R20DM/927CA |

Log In