We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GENERAL 164 Tap Wrench, 2-7/8 in L, Steel, T-Shaped Handle
SKU
ORG7011356
by General
$22.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Self-centering hardened steel jaws and knurled chuck sleeve provide a positive grip
- Jaws are replaceable (#JAWSF/161R)
- The sliding T-handle fits into tight spaces while providing excellent leverage
Category: Wrenches
Self-centering hardened steel jaws and knurled chuck sleeve provide a positive grip. The sliding T-handle fits into tight spaces while providing excellent leverage.
| Handle Type | Sliding T-Handle |
|---|---|
| Overall Length [Nom] | 2-3/4 in |
| Tap Size | No. 0 to 1/4 in |
| Type | Tap Wrench |
| Used With | Taps No. 0 to 1/4 in |
| Weight (lbs) | 0.4300 |
|---|---|
| Brand | General |
| UPC | 038728312150 |
| MPN | 164 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Nickel, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In