We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GENERAL 759582 Telescoping Magnetic Pick-Up, 7-3/4 to 28-3/4 in L, Neodymium
SKU
ORG5377239
by General
$33.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pickup powered by Neodymium donut magnet with 2 lb pull
- Telescoping stainless steel arm with high-impact ABS plastic handle
- long life LED bulb
Category: Pickup Tools
Mini light with neodymium magnetic pick up are both fastened to a stainless steel telescoping wand molded into a rugged high-impact ABS plastic handle. Telescopes from 7-3/4 in to 28-3/4 in. Uses (4) Alkaline, LR41, batteries with a battery life of 48 continuous hrs. LED bulb has a life of 100,000 hrs of continuous use.
| Height | 10.5in |
|---|---|
| Includes | (4) LR41 Alkaline Batteries |
| Length | 7-3/4 to 28-3/4in |
| Material | Neodymium |
| Pull Force | 2lb |
| Suitable for | Home Remodeling/Restoration and Precision Measuring |
| UPC | 038728759672 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | 759582 |
| Brand | General |

Log In