We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
General Purpose Cable Ties, 4.1", 18 lb Tensile Strength, , Natural, 100/Bag
SKU
ORS102418N
by Anchor
$20.40 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nylon 6/6 features light weight, high strength and a wide temperature range.
- Even at higher than recommended temperatures or exposure to flame, nylon does not give off toxic or irritating by-products.
Category: Clamps & Ties
Nylon 6/6 features light weight, high strength and a wide temperature range. Even at higher than recommended temperatures or exposure to flame, nylon does not give off toxic or irritating by-products.
| Bundle Diam [Nom] | 0.75 in |
|---|---|
| Color | Natural |
| Length [Nom] | 4.1 in |
| Material | Nylon 6/6 |
| Quantity | 100 EA/BG |
| Temp. Range [Max] | 185 °F |
| Temp. Range [Min] | -40 °F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 18 lb |
| Thickness [Nom] | 0.035 in |
| Type | General Purpose |
| Width [Nom] | 0.096 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ORS Nasco |
| UPC | 604669135518 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| MPN | 418N |
| Brand | Anchor |





Log In