We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
General Purpose Cable Ties, 40 lb Tensile Strength, 5.7", Natural, 100/Bag
SKU
ORS102530N
by Anchor
$23.81 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nylon 6/6 features light weight, high strength and a wide temperature range.
- Even at higher than recommended temperatures or exposure to flame, nylon does not give off toxic or irritating by-products.
Category: Clamps & Ties
Nylon 6/6 features light weight, high strength and a wide temperature range. Even at higher than recommended temperatures or exposure to flame, nylon does not give off toxic or irritating by-products.
| Bundle Diam [Nom] | 1.25 in |
|---|---|
| Color | Natural |
| Length [Nom] | 5.7 in |
| Material | Nylon 6/6 |
| Quantity | 100 EA/BG |
| Temp. Range [Max] | 185° F |
| Temp. Range [Min] | -40° F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 40 lb |
| Thickness [Nom] | 0.05 in |
| Type | General Purpose |
| Width [Nom] | 0.142 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ORS Nasco |
| Brand | Anchor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| UPC | 604669135532 |
| MPN | 530N |





Log In