We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genesis GMSS400W Miter Saw Stand, 400 lb, 41-1/4 to 110 in W Stand, 32-1/4 to 39 in H Stand, Steel
SKU
ORG5094396
by Genesis
$187.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty all-steel construction supports up to 400 lb
- Quick-release mounting brackets for easy miter saw mounting and removal
- Tool-free adjustment of material supports and extension arms
- Material supports include rollers and positive stops for repetitive cuts
- Accommodates all genesis and most other miter saws, including 12 in sliding miter saws
- Quick-fold design and wheels for compact storage and easy portability
Category: Miter Saws
Heavy-duty all steel construction, stand supports up to 400 lb. Accommodates all brands of miter saws, including 12 in sliding miter saws. Quick-release mounting brackets for easy miter saw mounting and removal. Tool-free adjustment of material supports and extension arms. Material supports include rollers and positive stops for repetitive cuts. Weighs 41.8 lb.
| Includes | (2) Material Supports (2) Saw Mounting Brackets and (8) Sets of Fasteners |
|---|---|
| Material | Steel |
| Stand Height | 32-1/4 to 39in |
| Stand Width | 41-1/4 to 110in |
| Weight Capacity | 400lb |
| Weight (lbs) | 47.5000 |
|---|---|
| Brand | Genesis |
| UPC | 891365000992 |
| MPN | GMSS400W |

Log In