We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genesis GRT2103-40 Rotary Tool, 1 A, 1/8 in Chuck, Keyless Chuck, 8000 to 30,000 rpm Speed
Delivered in 2-4 business days
- Spindle lock for easy accessory changes
- 1/8 in collet accepts all standard rotary tool accessories
- Separate On/Off and speed control switches
1001 household, hobby and project uses are cut, saw, sand, grind, drill, polish, buff, sharpen, clean and more. Variable speed of 8000 to 30,000 rpm. 1/8 in collet accepts all standard rotary tool accessories. Separate On/Off and speed control switches. Spindle lock for quick bit changes. Voltage rating of 120 V at 60 Hz, current rating of 1 A, no load speed rating of 8000 to 30,000 rpm, collet size of 1/8 in. Weighs only 1.2 lb. 40-piece accessory set includes 10 aluminum-oxide grinding stones, seven cut-off wheels, eight sanding discs, one aluminum-oxide grinding wheel, 1-1/2 in sanding drum, three sanding bands, two felt polishing wheels, three engraving cutters, two mandrels, one 1/8 in (3 mm) drill bit, one dressing stone, one wrench and one accessory storage case.
| Amp Rating | 1 A |
|---|---|
| Chuck Size | 1/8 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Cord Length | 7 ft |
| Includes | 40-Piece Accessory Set |
| Speed Rating | 8000 to 30000 rpm |
| Brand | Genesis |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8000 |
| UPC | 811285026513 |
| MPN | GRT2103-40 |

Log In