We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 2-ply Bath Tissue
SKU
GJO3550096
by Genuine Joe
$80.29 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Overall-wrapped securely for maximum sanitation
- Embossed with exceptional whiteness for a welcoming look for your restroom
- Absorbent and soft to meet everyday needs
- Fits in standard-roll, bathroom-tissue dispensers
- Safe for septic and sewer systems
Category: Toilet Paper
Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.
| Application/Usage | Bathroom |
|---|---|
| Application/Usage | Restroom |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | Canada |
| Environmental Certification | EPA |
| Features | Absorbent |
| Features | Perforated |
| Features | Soft |
| Full Size Horizontal | 4.50" |
| Full Size Vertical | 3" |
| Full Size | 4.50" x 3" |
| Manufacturer Part Number | 3550096 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 96 / Carton |
| Printed Design/Pattern/Texture | Embossed |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Product Name | 2-ply Bath Tissue |
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Recycled | Yes |
| Sheets Per Roll | 500 |
| UNSPSC | 14111704 |
| UPC | 035255355001 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.9800 |
| MPN | 3550096 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In