We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 2-Ply Can Liners
Delivered in 2-4 business days
- High-quality construction
- Star-bottom for even distribution of contents
- Coreless roll for easy storage and dispensing
- Handles a variety of refuse needs
- Linear low-density for a higher tensile strength and superior impact-resistance and puncture-resistance compared to low-density
High-quality trash bags are packed on rolls in a unique dispenser box and handle all refuse needs. Linear low-density polyethylene offers a higher tensile strength and superior impact-resistance and puncture-resistance compared to low-density polyethylene. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Can liners come in a convenient coreless roll for compact storage and easy dispensing anywhere. Rolls are perforated for easy access. Black plastic resin conceals contents so, even if your janitorial crew collects garbage during regular work hours, you and your guests will not have to look at unsightly garbage. Each 0.8 mil thick bag holds 55 to 60 gallons of garbage. Bag size is 38" x 58".
| Bag Length | 58" |
|---|---|
| Bag Size | 58" x 38" |
| Bag Thickness | 0.80 mil (20 Micron) |
| Bag Width | 38" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | 2-ply |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 02152 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 100 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Color | Brown |
| Product Name | Linear Low Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Extra Large |
| Volume Capacity | 60 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255021524 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.7500 |
| MPN | 02152 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In