We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 20" Natural Light Floor Pad
SKU
GJO92220
by Genuine Joe
$27.25 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Natural hair lubrication brings out luster on soft buffable finishes
- Flexible, resilient material reaches every bit of floor's surface
- Open-web design allows dirt to collect between fibers for efficient use
- For use at speeds between 1,000 to 3,000 RPM
Category: Household Cleaning
Natural Light Floor Pad delivers light high-speed burnishing with fine denier fiber and soft resin to enhance the look of your floor surface. It is nonabrasive for buffable surface burnishing. Open-web design allows dirt to enter the fiber for maximum use. Resiliency allows pad to remain flexible to reach depressions. Floor pad is designed for use at speeds between 1500 to 3000 RPM in ultra high-speed equipment powered by electric, battery or propane.
| Application/Usage | Buffing |
|---|---|
| Application/Usage | Floor |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dirt Remover |
| Features | Flexible |
| Features | Non-abrasive |
| Features | Resilient |
| Features | Soft |
| Manufacturer Part Number | 92220 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Minimum Speed Supported | 1500 rpm |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Pad Diameter | 20" |
| Pad Thickness | 1" |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Fiber |
| Product Material | Resin |
| Product Name | 20" Natural Light Floor Pad |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Recycled Content | 100% |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47121608 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| UPC | 035255915205 |
| MPN | 92220 |

Log In