We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 23-gallon Slim Waste Container
SKU
GJO60465
by Genuine Joe
$42.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Slim profile allows use in compact locations
- Side handles allow easy transportation as needed
- Built-in bag cinch prevents liners from falling to bottom
- Compatible with Genuine Joe lid (sold separately) to hide unsightly waste
Category: Trash Cans & Containers
Space-saving Waste Container holds 23 gallons of trash, but protrudes less than 1' from the wall. Sleekly designed container fits under most work tables. Built-in handles allow easy transport and emptying. Waste container includes a built-in bag cinch. A 20-1/4" wide Genuine Joe lid fits neatly on the 20" wide opening and is sold separately.
| Brand Name | Genuine Joe |
|---|---|
| Capacity | 23 gal |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 11" |
| Features | Handle |
| Height | 30" |
| Manufacturer Part Number | 60465 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Opening Width | 20" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Name | 23-gallon Space-Saving Waste Container |
| Product Type | Waste Container |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangular |
| Width | 20" |
| UNSPSC | 47121702 |
| UPC | 035255604659 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.2500 |
| Color | Gray |
| MPN | 60465 |
| Brand | Genuine Joe |



Log In