We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Cellulose Sponges
SKU
GJO18318
by Genuine Joe
$41.01 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Absorbent and durable for all your cleaning needs
- Perfect for soaking up spills and wiping surfaces clean
- Convenient and gentle to clean kitchens, bathrooms, offices and industrial settings
- Fast, easy way to apply your cleaning solutions and water to worksurfaces
- Individually wrapped to keep in pristine condition until you're ready to use
Category: Household Cleaning Tools
Use this absorbent, durable cellulose sponge for all your cleaning needs. It soaks up spills and wipes surfaces clean. This convenient and gentle cleaning tool for kitchens, bathrooms, offices and industrial settings makes cleaning faster and easier by carrying your cleaning solutions and water to the worksurface. Each sponge is individually wrapped so you can keep every one of them in pristine condition until you are ready to start your cleaning task.
| Application/Usage | Absorbing |
|---|---|
| Application/Usage | Cleaning |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Height | 6" |
| Manufacturer Part Number | 18318 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Cellulose |
| Product Name | Cellulose Sponges |
| Product Type | Sponge |
| Recycled | No |
| Thickness | 1.6" |
| Width | 3.7" |
| UNSPSC | 47131603 |
| UPC | 035255183185 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| MPN | 18318 |
| Brand | Genuine Joe |


Log In