We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Dual-Sided Melamine Eraser Sponge
SKU
GJO85165CT
by Genuine Joe
$47.08 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For chemical-free cleaning
- Just add water to scrub hard, nonporous surfaces clean
- Comfortable fit with grip in the middle
- Use on sinks, floors and more
Category: Household Cleaning
Chemical-free sponge fits comfortably in your hand to easily clean hard, nonporous surfaces. It requires only water for effective cleaning. Sponge removes scruffs, markings and smudges from sinks, tubs, mirrors, walls, base boards, floors, furniture and other surfaces. Yellow gripping in the middle prolongs use and improves performance. Melamine cleaning surface on both sides of a durable cellulose center is perfect for removing stains, smudges and more.
| Application/Usage | Baseboard |
|---|---|
| Application/Usage | Cleaning |
| Application/Usage | Floor |
| Application/Usage | Furniture |
| Application/Usage | Mirror |
| Application/Usage | Sink |
| Application/Usage | Tub |
| Application/Usage | Wall |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | Germany |
| Depth | 2.8" |
| Features | Chemical-free |
| Features | Comfortable |
| Features | Dual Sided |
| Features | Durable |
| Height | 4.5" |
| Manufacturer Part Number | 85165CT |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Cellulose |
| Product Name | Dual-Sided Melamine Eraser Amazing Sponges |
| Product Type | Sponge |
| Recycled | No |
| Width | 4.5" |
| UNSPSC | 47131603 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7800 |
| UPC | 50035255851652 |
| MPN | 85165CT |

Log In