We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Economy High-Density Can Liners
Delivered in 2-4 business days
- Built for light to medium trash and frequent changes
- Superior performance and strength with high-density resins
- Coreless rolls to store easily and keep bags at your fingertips
- Ideal for office recycling, waste and pilferage control
- Star-bottom for even distribution of contents
Use these Economy High-density Can Liners for light to medium trash and frequently changed trash applications, including breakrooms, paper/plastic recycling bins and restrooms. Ideal for office waste, the can liners are made with high-density resins for superior strength and performance. Translucent design allows easy viewing of contents so the trash bags can also help with pilferage control. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Bags come in a convenient coreless roll for compact storage and easy dispensing anywhere. Rolls are perforated for easy access. Each 6 micron thick bag holds 16 gallons of garbage. Bag size is 24" x 32".
| Bag Length | 32" |
|---|---|
| Bag Size | 32" x 24" |
| Bag Thickness | 0.24 mil (6 Micron) |
| Bag Width | 24" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | High |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 70011 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1000 |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Economy High-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Small |
| Volume Capacity | 16 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255700115 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.1000 |
| MPN | 70011 |
| Brand | Genuine Joe |


Log In