We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Everyday High-density Clear Can Liners, 30"W x 36"L
SKU
EJOHD303710
by Genuine Joe
$29.71 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Greater puncture-resistance with high-quality, 8 micron thick resin
- Cost-effective solution for office and restroom waste, shredded paper and in public areas
- Clear to easily reveal contents
- Star-seal bottom for even weight distribution
- Easy dispensing with compact coreless rolls
Categories: Trash & Recycle Cans, Can Liners
High-density can liners are made with high-quality, 8 micron thick resin for greater puncture-resistance. They are ideal for light office waste and shredded paper. Clear material reveals contents. Star-seal bottom allows even weight distribution and easy removal from 20 to 30 gallon receptacles. Can liners come in compact coreless rolls for easy dispensing.
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Application/Usage | Receptacle |
| Bag Length | 36" |
| Bag Size | 36" x 30" |
| Bag Thickness | 0.31 mil (8 Micron) |
| Bag Width | 30" |
| Brand Name | Everyday Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | High |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | HD303710 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 500 |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Resin |
| Product Name | High-Density Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 30 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255130035 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.2100 |
| MPN | HD303710 |
| Brand | Genuine Joe |













Log In