We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Gator 55-gallon Container Lid
SKU
GJO00247
by Genuine Joe
$22.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable construction ensures proper fit onto your container
- Tight seal prevents spills even when tipped over
- Convenient handles allow easy removal and management
- For use with Genuine Joe 55-gallon containers
Category: Container Lids
Gator Container Lid features a durable construction that resists warping to ensure it always fits properly over your container. Its tight seal is resistant to animals and spills even when tipped over. Convenient handles have a larger radius and deeper well to allow easy removal and management. Lid is designed for use with Genuine Joe 55-gallon containers (sold separately).
| Application/Usage | Recycling Container |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Compatibility | Genuine Joe 55-gallon Container |
| Country of Origin | United States |
| Features | Durable |
| Features | Handle |
| Features | Spill Resistant |
| Features | Warp Resistant |
| Height | 2.5" |
| Length | 27.3" |
| Manufacturer Part Number | 00247 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Gator 55-Gallon Container Lid |
| Product Type | Container Lid |
| Recycled | No |
| Width | 27.3" |
| UNSPSC | 47121702 |
| UPC | 035255002479 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| Color | Gray |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| MPN | 00247 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In