We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe GJO24500, Disposable Dust Mop Refill, 1 Each, Natural
SKU
GJO24500
by Genuine Joe
$15.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Great for everyday dusting
- Quick-drying for efficiency
- Launderable, cotton material for cost-effective reuse
- Does not include handle or 24" frame; both sold separately
Category: Household Cleaning Tools
Dust mop refill keeps you ready for everyday dusting. Four-ply cut end offers an economical option. Keyhole-style, half-tie synthetic backing is quick-drying. This 20 oz. dust mophead is made of cotton and is launderable. The handle and 24" frame are sold separately. Refill is compatible with the Genuine Joe 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle and 1-1/2" x 60" Wooden Handle.
| Application/Usage | Dusting |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | 4-ply |
| Features | Cut Ends |
| Features | Disposable |
| Features | Quick Drying |
| Length | 24" |
| Manufacturer Part Number | 24500 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Synthetic |
| Product Name | Disposable Dust Mop Refill |
| Product Type | Dust Mop Refill |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Width | 5" |
| UNSPSC | 47131617 |
| UPC | 035255245005 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2500 |
| MPN | 24500 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In