We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Heavy-Duty Trash Can Liners
SKU
GJO01535PL
by Genuine Joe
$2,335.25 /PALLET/UNIT LOAD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extra-strong and heavy-duty - made with puncture-resistant resin
- 3 times more puncture-resistant than standard liners
- Convenient rolls for easy dispensing; Star-bottom seal for a more even distribution of contents
- Great for heavy trash applications
- Use for heavy food, office waste, boxes, cans and construction debris
Categories: Trash & Recycle Cans, Can Liners
Extra-strong, heavy-duty trash bags are made with puncture-resistant resins and are three times more puncture-resistant than standard liners. They are ideal for extra-heavy trash applications, such as heavy food, office waste, boxes, cans and construction debris because they are puncture-resistant to sharp objects. Star-bottom seal is designed for a more even distribution of contents. Two-ply, low-density bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere. The 1.5 mil thick bag holds 55 to 60 gallons. The bag size is 39" x 56". Black plastic resin conceals contents so, even if your janitorial crew collects garbage during regular work hours, you and your guests will not have to look at unsightly garbage.
| Application/Usage | Can |
|---|---|
| Application/Usage | Debris |
| Application/Usage | Waste |
| Bag Length | 56" |
| Bag Size | 56" x 39" |
| Bag Thickness | 1.50 mil (38 Micron) |
| Bag Width | 39" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Container Type | Box |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | 2-ply |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer Part Number | 01535PL |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 96 |
| Packaged Quantity | 96 / Pallet |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic Resin |
| Product Name | Heavy-Duty Trash Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Quantity Per Container | 50 |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 60 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| Weight (lbs) | 999.9900 |
|---|---|
| MPN | 01535PL |
| Brand | Genuine Joe |

Log In