We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Heavy Duty Trash Can Liners
SKU
GJO02861
by Genuine Joe
$53.40 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Strong and resists tearing to handle rough or sharp objects
- Made with the high-quality raw materials
- Star-sealed bottom for leakproof security
- Dual dispensing box for access to trash bags from various positions
Categories: Trash & Recycle Cans, Can Liners
Linear low-density bags are perfect for disposing of waste with rough or sharp objects in tough transport conditions. They are very strong and are more resistant to tearing, but handle lower load capacities than HDPE bags. Star-sealed bottom delivers leakproof security. These can liners are made from the high-quality resin to provide the best performance. Dual dispensing box allows access to trash bags from various positions.
| Application/Usage | Waste Disposal |
|---|---|
| Bag Length | 58" |
| Bag Size | 58" x 38" |
| Bag Thickness | 2 mil (51 Micron) |
| Bag Width | 38" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Leak Proof |
| Features | Star Bottom Seal |
| Features | Strong |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 02861 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 100 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Heavy Duty Trash Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 60 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255028615 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.3000 |
| MPN | 02861 |
| Brand | Genuine Joe |


Log In